Choroba hemoroidalna jest najpowszechniej występującym schorzeniem proktologicznym u człowieka. Dotyczy kobiet i mężczyzn.
Hemoroidy są tworami fizjologicznymi znajdującymi się w kanale odbytu. Oznacza to, że każdy człowiek ma hemoroidy. W różnych stanach chorobowych hemoroidy mogą ulec powiększeniu i są przyczyną różnorodnych dolegliwości. Objawami najczęściej występującymi w chorobie hemoroidalnej są krwawienia, bóle o różnym nasileniu, świąd, wyczuwalne guzki podczas oddawania stolca, trudności w utrzymaniu higieny osobistej.
Leczenie hemoroidów w zależności od stopnia zaawansowania może być:
leczeniem zachowawczym polegającym na stosowaniu odpowiedniej diety i środków farmakologicznych
leczeniem zabiegowym małoinwazyjnym
- metoda Hemoron jest skutecznym sposobem nieoperacyjnego leczenia choroby hemoroidalnej. Celem nowoczesnego leczenia choroby hemoroidalnej jest zmniejszenie zalegania krwi w hemoroidzie i zlikwidowanie ich wypadania, a w konsekwencji likwidacja dolegliwości. Cel ten można osiągnąć za pomocą metody Hemoron. Zabiegi oparte są na diatermii jednobiegunowej niskonapięciowej powodującej zmniejszenie napływu krwi wywołane obkurczeniem, zbliznowaceniem, a następnie zwłóknieniem hemoroidu. Zabiegi aparatem Hemoron są całkowicie bezbolesne i bezkrwawe, zabieg trwa ok. 20-30 min. Po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.
- metoda Barrona polegająca na zakładaniu gumowych podwiązek wokół podstawy guzków krwawniczych w celu zahamowania dopływu krwi i tym samym spowodowania martwicy guzka. Metoda ta jest bardzo skuteczna w stopniach I-III choroby hemoroidalnej. Jest metodą najczęściej stosowaną na świecie. Zabieg jest bezbolesny, skuteczny, prosty, obarczony minimalną ilością powikłań. Metoda jest stosowana ambulatoryjnie.
- waporyzacja laserem chirurgicznym to bezbolesna metoda leczenia hemoridów, przerośniętych fałdów brzeżnych odbytu, polipów odbytu, zakrzepowego zapalenia żylaków odbytu
- metoda Morinagi (DGHL) ? polega na zamknięciu poprzez podkłucie tętnic doprowadzających krew do guzków hemoroidalnych po zlokalizowaniu ich za pomocą proktoskopu z sondą dopplerowską.
leczeniem operacyjnym
uważa się, że tego typu leczenia wymaga około 5 - 10% pacjentów z chorobą hemoroidalną, są to chorzy z IV stopniem choroby, wypadaniem odbytu oraz ci, u których nie powiodły się inne metody leczenia
- metoda Milligan-Morgan
- metoda Ferguson